Glavne teme sastanka bile su djelovanje ustanova u kulturi, informacije o investicijskim projektima i projektima energetske obnove koje financira Ministarstvo, planiranje zajedničkih kulturnih manifestacija, izrada konzervatorskih podloga za kulturno-povijesnu cjelinu grada Splita te provedba plana upravljanja svjetskim dobrom UNESCO-a „Povijesni kompleks Splita s Dioklecijanovom palačom“.
Posjet Splitu ministrica je započela radnim sastankom s gradonačelnikom Šutom i suradnicima. Ministrica je izvijestila gradonačelnika o projektu obnove Muzeja hrvatskih arheoloških spomenika u Splitu, ključne ustanove za hrvatsku kulturu, baštinu i identitet, koji je dulje od tri desetljeća bio bez stalnog postava. Ministarstvo kulture i medija za obnovu ovog nacionalnog muzeja osiguralo je 3,5 milijuna eura za energetsku obnovu nakon čega će se realizirati novi stalni postav. Jednako tako, osvrnuli su se i na obnovu Galerije Meštrović u Splitu koja je u tijeku, a iznosi 1.426.083,63 eura, osiguranih putem Poziva na dodjelu bespovratnih sredstava „Energetska obnova zgrada sa statusom kulturnog dobra“ NPOO-a.
Govoreći o kulturnoj baštini i planu upravljanja svjetskim dobrom UNESCO-a za „Povijesni kompleks Splita s Dioklecijanovom palačom“, ministrica je istaknula da se trenutno provode pripreme dokumenta za implementaciju Plana upravljanja te je posebno istaknula dobru suradnju s Muzejem grada Splita kojem je grad povjerio na upravljanje Dioklecijanove podrume. U tom kontekstu, razgovaralo se i o budućoj cjelovitoj obnovi podruma, njihovoj konstruktivnoj sanaciji, arheološkim istraživanjima i restauratorskim zahvatima te izvedbi cjelovitog projekta rasvjete s projektom rekonstrukcije istočnog dijela hodnika uz južni Dioklecijanov zid.
Nadalje, razgovaralo se o kulturnoj suradnji, planiranju zajedničkih kulturnih manifestacija ustanova u kulturi ali i projektu sanacije zgrade i lapidarija Arheološkog muzeja u Splitu, kao i radu Državnog arhiva u Splitu. Posebna tema bilo je djelovanje Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu, određeni problemi u funkcioniranju kazališta, potreba usklađivanja rada Kazališnog vijeća sa Zakonom, postupcima nadzora nad radom te ustanove kao i njenom programskom i financijskim okviru.
Na konferenciji za medije, ministrica Obuljen Koržinek je istaknula kako nakon Zagreba, u gradu Splitu djeluje najviše institucija koje su u izravnoj nadležnosti Ministarstva, odnosno čiji je osnivač Republika Hrvatska. Dodala je kako se razgovaralo o važnim investicijama u obnovi Muzeja hrvatskih arheoloških spomenika u kojem će se kroz dvije godine otvoriti novi stalni postav te energetskoj obnovi Galerije Meštrović, kao i ulaganjima u sustavnu obnovu drugih lokaliteta poput lokaliteta Salona kojim upravlja zajedno s gradom Solinom Arheološki muzeja u Splitu. Govoreći o najvećem reformskom procesu koji je pokrenut u području upravljanja kulturnom baštinom, ministrica je dodala kako se do kraja 2026. godine očekuje da će sve kulturno povijesne cjeline imati izrađene konzervatorske podloge, koje će biti javno dostupne u sustavu e-građani. Na sastanku je posebno istaknuta izrada konzervatorskih podloga za 20 kulturno-povijesnih cjelina na području Splitsko-dalmatinske županije, upisanih u Registar kulturnih dobara, procijenjene vrijednosti od 1.670.543 eura. Riječ je o investiciji unutar NPOO-a „Uspostava digitalne infrastrukture i usluga javne uprave izradom sustava konzervatorskih podloga“, ukupne vrijednost 10.750.545,90 eura, za ukupno 60 konzervatorskih podloga. (...) nastavak teksta>>>
Galerija fotografija