Preskočite na glavni sadržaj

Novi 'Filmonaut' i novosti iz produkcije Blanka

Četvrto izdanje filmskog časopisa 'Filmonaut' bit će predstavljeno 12. prosinca, u 20 sati, na polukatu kina 'Europa', a novi će broj predstaviti urednici Tamara Kolarić i Mario Kozina. Izdavač Dario Juričan govorit će o filmovima iz produkcije Blanka koji će biti prikazani u 'Europi' u 21 sat, a predstavit će i novi Blankov projekt Zagreb Film Net koji bi mogao razveseliti sve koji traže posao unutar filmske struke.
vrijeme: 12.12.2011. 20 h
mjesto: Zagreb, Kino Europa, Varšavska 3
url: http://www.kinoeuropa.hr/

Prvi tiskani broj Filmonauta uspješno je lansiran u lipnju, a tijekom prve večeri u svega nekoliko minuta stotinjak je primjeraka stiglo u ruke prvih čitatelja. Time je potvrđeno da među domaćim filmofilima postoji potreba za kvalitetnom i pristupačnom filmskom tiskovinom, te da je Filmonaut došao u pravo vrijeme.

Tema broja posvećena je mutacijama filmske priče, tj. filmašima koji napuštaju klasične načine filmskog pripovijedanja te naraciju u svojim radovima organiziraju vodeći se načelima arhitekture, koreografije, abecede i brojeva. Filmonaut se u novom broju bavi i fenomenom nezavisnog filma, o kojem se uoči ovogodišnjeg festivala u Puli dosta pisalo, a donosi i niz intervjua s domaćim filmašima, zaslužnima za neke od najzapaženijih uradaka domaće eksperimentalne, dokumentarne i igranofilmske scene.  

Također, na promociji će  sudjelovati i Zvonimir Maycug, redatelj prvog hrvatskog pornića 'Oaze' (1988.), kao i kultnog ostvarenja 'Kalvarije' (1996.), 'hrvatskog Brokeback Mountaina', koji je u tretmanu likova i priče pokazao neviđenu razinu liberalnosti za vrijeme konzervativnih 90-ih. Isječke iz filma na YouTubeu vidjelo je nekoliko desetaka tisuća ljudi, što je 'Kalvariju' učinilo svojevrsnim kultnim filmom koji je – paradoksalno – rijetko tko gledao, jer nikada nije doživjela ni kino-distribuciju, niti službenu premijeru. U 22 sata zagrebačka će publika tako moći prisustvovati otkrivanju ovog 'kostura iz ormara hrvatske kinematografije' koji se po prvi puta prikazuje na 35mm vrpci. Opsežan članak i intervju s redateljem za Filmonaut napisao je veliki znalac kultnoga filma Željko Luketić, a prije same projekcije publiku će pozdraviti i redatelj filma. Uredništvo 'Filmonauta'

Program:
20 sati, na polukatu u kinu 'Europa': Promocija četvrtog izdanja Filmonauta (urednički tim + Zvonimir Maycug)
21 sat, u dvorani kina
Premijere novih filmova iz produkcije Blanka
Danas smo pojeli zadnju kravu, r. Ana Perčnilić
Sabonis, r. Igor Jelinović i Tomislav Luetić
Ola querida, r. Nina Bančetović
I, J, K, L r. Dario Juričan
22 sata, u dvorani kina: Projekcija Kalvarije, u prisustvu redatelja Zvonimira Maycuga

Ulaz je slobodan!

Uz podršku: HAVC, Društvo hrvatskih filmskih redatelja, kino 'Europa'