Akademski slikar, koji iza sebe ima desetak samostalnih izložbi i pedesetak skupnih, donosi slike na kojima je radio posljednje četiri godine, ciklus kojim je odlučio zaokružiti svoju stvaralačku priču, ističe se u najavi izložbe koja „na poseban način otkriva svu dubinu i snagu njegova slikarskog izraza.”
Dračićevi raniji opusi su se tematski i stilski nadovezivali jedan na drugi, a ponajviše je poznat po specifičnom pristupu prikazivanja prostora ispražnjenog od čovjeka. Sada je uveo je i ljudsku figuru - ljude u krajoliku, koji ispituju, promatraju prostor kojim se kreću ili su, nesvjesni okoline, uronjeni u svoje misli i radnje.
„Upravo je zato svoje radove okupio pod imenom Dimora, što je talijanska riječ za prebivalište, mjesto na kojemu osoba živi ili boravi određeno vrijeme, a može se prevesti i kao kuća ili dom”, napominje se.
Sam umjetnik kaže kako su ljudi tek gosti, prolaznici kroz ove svjetove, kratkotrajni stanovnici mjesta u kojima ostavljaju tragove svojeg postojanja, promatraju, pronalaze, mjere i proučavaju, a sav taj trud je zapravo potraga za svojim mjestom pod suncem, svojim domom, svojom kućom.
„Od prostranstva svemira do dubine zemlje čovjek je obilježio teritorij, koji silno želi spoznati, savladati, obilježiti i prisvojiti. Barem komadić. No, čak i kada uspije u svom naumu, uvijek je to kratkog vijeka i na kraju mu iscuri kroz prste, jer on je ipak samo smrtnik”, objasnio je uoči otvorenja svoje izložbe.
Kustosica izložbe, Frankica Mitrović Mihić, osnivačica Zen Contemporary Art galerije, podsjetila je kako je profiliranim i jedinstvenim likovnim izričajem, Dračić izgradio reputaciju jednog od najozbiljnijih i najznačajnijih slikara nove generacije.
„Njegove slike uvijek iznova fasciniraju vizualnom snagom, intelektualnom dubinom i promišljenim pristupom, ostavljajući snažan dojam na svakog promatrača. Ova izložba dodatno osvjetljava svu kompleksnost i raskoš njegova umjetničkog stvaralaštva, nudeći uvid u širinu, kontinuitet i snagu njegova izraza”, ustvrdila je.
Po njezinim riječima, izložba će potaknuti nova promišljanja i ostaviti snažan dojam na svakog promatrača, jer „kada stanemo pred Dračićeva djela, ne promatramo samo sliku - promatramo dio sebe u njoj, izgubljeni u vremenu i prostoru, na granici sna i jave, a njegove slike ostaju urezane u sjećanje poput fragmenata sna, podsjećajući nas na krhkost i ljepotu postojanja”.
Izložba će u Galeriji Zen Contemporary Art (Gradišćanska 30) ostati otvorena do 15. lipnja.
Izvor: Hina