Preskočite na glavni sadržaj

Izložba Muzejskog dokumentacijskog centra uz 70 godina djelovanja

Muzejski dokumentacijski centar (MDC) priredio je mrežnu izložbu "70 godina MDC-a" o povijesti i djelovanju svoje ustanove, ključne za razvoj muzejske struke u Hrvatskoj, od osnutka 1955. i početaka sustavnog prikupljanja podataka o razvoju i djelovanju muzeja do danas.
vrijeme: 23.05.2025. -
url: https://virtualni.mdc.hr/mdc70/
Djelatnici MDC-a tom su izložbom pokušali sabrati miljokaze njegova razvoja i rada, početke, prekretnice i razdjelnice, prijelomne trenutke, lutanja i uspjehe, ističe se u najavi.
Kako se dodaje, iz zbirki i fondova MDC-a izvučena je znana i manje poznata građa te priče koje svjedoče o dugom putu profesionalizacije muzejske djelatnosti u Hrvatskoj, desetljećima skupljanja i dijeljenja znanja, djelovanju generacija stručnjaka, katkad ispred vremena, nekada u skladu s vremenima, ali cijelo vrijeme, u dobru i zlu - za muzeje i uz muzeje.

Uvodni dio izložbe vodi u vrijeme nakon Drugog svjetskog rata, kada su muzeji bili suočeni s teškim poratnim prilikama, nepostojanjem usustavljene dokumentacije, manjkom znanja i mogućnosti da se ono stekne.

Poseban naglasak je na djelovanju dr. Antuna Bauera, osnivaču MDC-a i njegovom prvom ravnatelju, svestranom muzeologu, povjesničaru umjetnosti, arheologu i kolekcionaru, zaslužnom za utemeljenje brojnih muzejskih institucija i zbirki u Hrvatskoj, kao i za osnivanje poslijediplomskog studija muzeologije na Sveučilištu u Zagrebu.

Kroz deset izložbenih cjelina podsjeća se na mnoge prijelomne trenutke u razvoju Centra i muzejske djelatnosti u Hrvatskoj - od pokretanja prvih muzeoloških časopisa na ovim prostorima, dolaska prvog računalnog sustava za muzeje razvijenog u Smithsonianu, razvoja prvih muzejskih mrežnih stranica kojima su hrvatski muzeji i digitalne zbirke iskoračili u virtualni svijet, sve do recentnog pilot-projekta istraživanja provenijencije umjetnina oduzetih tijekom i nakon Drugoga svjetskog rata, pokrenutog s Ministarstvom kulture i medija.
Iz MDC-a kažu kako je kroz brojna domaća i strana predavanja, radionice, stručna okupljanja i simpozije naglašena važnost aktivnog poticanja razmjene znanja među muzejskim stručnjacima, koje je do danas ostalo jedan od temelja rada ustanove, a od raznovrsnih obrađivanih tema posebno su se istaknule radionice o obradi muzejske građe i dokumentacije, informatizaciji, preventivnoj zaštiti, muzejskom nakladništvu i istraživanju podrijetla umjetnina.

Poseban segment izložbe posvećen je djelovanju MDC-a u Domovinskom ratu, kada kao središnja središnja ustanova za provedbu zaštite muzeja u ratnim okolnostima vodi opsežni projekt procjene i vrednovanja ratne štete na muzejima i muzejskoj građi, kao i povrata muzejske građe i obnove muzejskih zgrada u poratnom periodu.

O toj važnoj ulozi svjedoče fotografije koje prikazuju prvi obilazak ratom zahvaćenih područja organiziran početkom 1992. godine za austrijske muzealce i novinare, predsjednika ICOM-a Patricka Boylana prilikom obilaska Krapja 1995. godine, kao i djelatnike MDC-a snimljene 2011. u Muzeju Vojvodine u Novom Sadu tijekom pregovora o povratu građe Gradskog muzeja Vukovar.

Izložba je dostupna na https://virtualni.mdc.hr/mdc70/.
 
Izvor: Hina