Preskočite na glavni sadržaj

Igor Galaš - Retrospektiva nagrađenih radova

Gradski muzej Križevci u Likovnoj galeriji priređuje retrospektivnu izložbu nagrađenih radova hrvatskog modnog dizajnera Križevčanina Igora Galaša. Izložba se otvara 29. lipnja 2023. u 18 sati, a moći će se pogledati do sredine srpnja ove godine.

vrijeme: 29.06.2023. - 15.07.2023.
mjesto: Križevci
url: https://www.gradski-muzej-krizevci.hr/

Galaš je ponio titulu Svjetskog ambasadora mode 2011. godine, a ovom se izložbom prvi put predstavlja u Likovnoj galeriji Gradskog muzeja Križevci, u gradu u kojem radi i živi.

U galeriji će se moći razgledati izbor radova nastalih u zadnja dva desetljeća umjetničkog djelovanja na modnom polju. Riječ je o predmetima visoke likovne i estetske vrijednosti koji su bili izloženi i nagrađeni na međunarodnim i domaćim natjecanjima modnih dizajnera. Osim Galaševih modnih kreacija, predstavit ćemo i oglavlja Marija Treščeca s kojim Igor blisko surađuje, te dio kolekcije Mamita nastale u suradnji s Maricom Galaš.

“Moda u Galaševom slučaju prerasta u umjetnost; jednostavna haljina postaje skulptura; sredstvo kojim se može izraziti dublja misao osim estetskog zadovoljstva nositelja. Galaš, zajedno s Treščecom, konceptualno promišlja svoj dizajn. Igor Galaš i Mario Treščec su već duže vrijeme svjesni glavnih ekoloških problema antropocena, masovne proizvodnje i štetnog utjecaja na okoliš. U pokušaju da skrenu pažnju javnosti na potrebu samoodrživosti mode, izlažu na skupnih izložbama ekološke tematike. Igorov rad “Ako imaš viška stavi u džep” izložen na ULUPUH-ovoj “Art Eco” izložbi jedan od prvih javno izloženih radova s temom reciklaže tekstila u Hrvatskoj.
Svaka Galaševa kolekcija ima svoju ideju-vodilju koja je unaprijed sagledana iz svih uglova i temeljito razrađena pa, kao i klasična umjetnost, odražava kritiku ili stanje društva. Antropološki gledano, Galaš kao i mnogi drugi veliki modni kreatori osim mainstream mode anticipira antimodu uvodeći u svoje modele liniju i boju svojstvenu tradicionalnoj odjeći, narodnoj nošnji ili povijesnom kostimu i tako stvara nove kolekcije, gradi svoj osebujan stil dostojan naziva “Hrvatski kralj pletenine”. – Prilagođeno iz predgovora Elizabete Wagner

Opširnije