Preskočite na glavni sadržaj

'Grad u Gradskoj': drugi ciklus tribina o Zagrebu u Gradskoj knjižnici

U utorak, 1. listopada, u 19 sati, u Gradskoj knjižnici započinje drugi ciklus tribina 'Grad u Gradskoj', posvećenih gradu Zagrebu.
vrijeme: 01.10.2024. -
mjesto: Zagreb
url: https://www.kgz.hr/hr/

Ciklus Grad u Gradskoj pokrenut je 2023. godine na incijativu Ivane Fištrek i Gradske knjižnice, a u organizaciji Udruge za nezavisnu medijsku kulturu, izdavača portala H-Alter, i Knjižnica grada Zagreba/ Gradske knjižnice. Seriju tribina osmislio je Saša Šimpraga, dugogodišnji suradnik H-Altera i voditelj platforme 1POSTOZAGRAD, koji je urednik i voditelj tribina.
 
Fokus tribina Grad u Gradskoj su urbanističke, arhitektonske, krajobrazne, okolišne, kulturne i druge teme grada Zagreba, s posebnim naglaskom na budućnost pojedinih javnih prostora, urbanističkih cjelina i sklopova, čija je transformacija nužna, poželjna ili planirana.
 
U Zagrebu su tribine tog tipa rijetke, a institucionalno vođena javna polemika o temama urbanističkog razvoja grada ili uređenja javnih prostora uglavnom izostaje. ZgForum, ustanova osnovana upravo s ciljem da se omogući aktivno sudjelovanje građana u razvoju Grada, kao i uvid u projekte od značaja za razvoj Grada te rasprave o njima, u nadležnosti Gradskog ureda za gospodarstvo, ekološku održivost i strategijsko planiranje Grada Zagreba, u praksi uglavnom ne provodi takve aktivnosti. Nadalje, strukovne publikacije i strukovna društva u tom su smislu također većinom pasivizirani, dok od posljednje promjene vlasti u Gradu i nevladina scena manje istupa kao kritički korektiv. Službene se pak javne rasprave, kada ih ima, provode pro forma i bez ranijeg upoznavanja javnosti s temom i mogućnostima.
 
Javna polemika o urbanističkim temama od društvenog je interesa, no kako je nedostatna ili nepostojeća, izostaje i veći i važniji potencijalni angažman zajednice. Kako bi se potaknuo razvoj svijesti građana o važnosti ovih tema te doprinijelo izgradnji kulture prostora, ovim tribinama u Gradskoj će se knjižnici otvoriti mjesto dijaloga i senzibilizacije javnosti za pitanja i mogućnosti razvitka grada. Portal H-Alter kontinuirano kritički i angažirano, a u okviru mogućnosti malog nezavisnog medija, prati i zagrebačke teme. Knjižnice grada Zagreba kao partner, odnosno Gradska knjižnica kao mjesto održavanja ovog ciklusa, a u kojoj se ujedno od 1955. godine odvija najdugovječnija zagrebačka tribina Književni petak, doprinosi time svojoj ulozi kulturnog i informacijskog središta lokalne zajednice.
 
Suradnjom nezavisne i institucionalne kulture kroz ovaj ciklus tribina posvećen gradu Zagrebu, nudi se novi sadržaj i nastoji se popuniti praznina javnih razgovora o gradu kao preduvjeta uređenijeg i demokratskijeg Zagreba te doprinijeti podizanju razine znanja o gradu.
Tribine uz etablirane, ponajviše nezavisne, stručnjake nastoji predstaviti i nova imena. Svaku tribinu prati najmanje dva teksta na portalu H-Alter, čime se dodatno doprinosi vidljivosti tema, odnosno senzibilizaciji javnosti i javnoj raspravi o budućnosti grada.
 
Ujedno, tekstove o svakoj tribini prati po jedna ilustracija ilustratorica mlađe generacije: Cicko (Dora Ivković), Petra Divković, Agata Lučić, Vendi Vernić i Hana Tintor. Cilj je podržati ilustraciju kao (gotovo izumrlu) novinsku formu, doprinijeti većoj vidljivosti tema, ali i potaknuti angažman ilustratorica i ilustratora na temama grada.
 
Novina drugog ciklusa su tematske jednovečernje izložbe. Povodom svake tribine predstavit će se mini izložba građe iz fundusa zavičajne zbirke Zagrabiensia Gradske knjižnice, čime će se osnažiti teme, odnosno jedinstvena zbirka posvećena Zagrebu na taj način dodatno otvarati za javnost. Autorica svih izložbi je Ivana Fištrek, voditeljica zbirke Zagrabiensia.  
 
Najavne vizuale ciklusa dizajnirao je Niko Mihaljević.
 
Tribine će se održavati jednom mjesečno, u razdoblju od listopada 2024. do veljače 2025.
 
Više o projektu Grad u Gradskoj i informacije o prvom ciklusu pročitajte na: https://www.kgz.hr/hr/knjiznice/gradska-knjiznica/projekti-9689/grad-u-gradskoj/64378.
 
Program Grad u Gradskoj podržan je od Grada Zagreba putem javnog poziva Kultura i umjetnost u zajednici. 
 
_

NAJAVA PRVE TRIBINE U CIKLUSU GRAD U GRADSKOJ:

Cvjetni trg
Gradska knjižnica (Galerija Kupola)
utorak, 1. listopada 2024. u 19 sati 
 
Gosti: Silva Kalčić i Darko Šimičić
Urednik i voditelj: Saša Šimpraga
Autorica izložbe: Ivana Fištrek
 
Važne gradske trgove svi znaju, no svatko ih doživljava drugačije. Povijesni razvoj zagrebačkog Cvjetnog trga bilježi nekoliko osnovnih faza, a ova aktualna traje gotovo trideset godina. Specifičnost sadašnjeg rješenja trga je mjestimična improvizacija koja je nastupila nakon uređenja 1995. godine. Isprva postavljeni mramorni stolovi za cvjećare, uslijed pobune kulturne javnosti, zamijenjeni su sa šest kioska na južnoj strani trga. To privremeno rješenje preživljava desetljećima i bitnije se ne propituje iako zagušuje trg i blokira logične pješačke pravce i vizure. O mogućnostima drugačije prisutosti cvjećarske djelatnosti, koja na trgu ima kontinuitet i po kojoj je i kolokvijalno trg nazvan, općenito o Cvjetnom ali i drugim zagrebačkim trgovima u centru grada kao mjestima društvenosti i poligonima za kulturu i umjetnost, njegovim kvalitetama i onome što  treba poboljšati, Saša Šimpraga razgovarat će s povjesničarkom umjetnosti Silvom Kalčić i kustosom Darkom Šimičićem.  

Povodom tribine, u Galeriji Kupola i na 2. katu, bit će postavljena prva u nizu jednovečernjih tematskih mini izložbi s izborom iz građe zagrebačke zavičajne zbirke Zagrabiensia pri Gradskoj knjižnici. Autorica izložbe je Ivana Fištrek. 

O gostima:

Izv. prof. dr. sc. Silva Kalčić je povjesničarka umjetnosti, doktorirala je u području arhitekture i urbanizma na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu. Predaje na Odsjeku za povijest umjetnosti Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Splitu. Autorica je nekoliko knjiga, radila je kao kustosica i urednica stručnih časopisa.

Darko Šimičić je kustos, kolekcionar i kulturni radnik. Suosnivač je i voditelj Instituta Tomislav Gotovac u Zagrebu. Područja njegovog interesa su umjetničke strategije povijesnih avangardi, rubne medijske forme, umjetnički aktivizam i postavangardne prakse druge polovice 20. st.


 
Grad u Gradskoj nastao je u suradnji Udruge za nezavisnu medijsku kulturu, izdavača portala H-Alter, i Knjižnica grada Zagreba/ Gradske knjižnice te je podržan od Grada Zagreba putem javnog poziva Kultura i umjetnost u zajednici.