Preskočite na glavni sadržaj

Figuracija / 3 - Pavle Pavlović, Stjepan Šandrk, Josip Tirić

U Galeriji Zuccato u Poreču, u četvrtak, 18. lipnja, u 21 sat, otvara se skupna izložba trojice slikara mlađe generacije Pavla Pavlovića, Stjepana Šandrka i Josipa Tirića. Izložba ostaje otvorena do 25. srpnja.
vrijeme: 18.06.2015. 21,00
mjesto: Poreč; Galerija Zuccato, Decumanus 34
Pavle Pavlović, Stjepan Šandrk i Josip Tirić mladi su umjetnici koji pripadaju generacijskom krugu obilježenom figurativnim slikarstvom, ali pristupaju i tradicionalnom mediju na vrlo suvremen i individualan način, time opravdavajući naslov koji figuraciju dijeli ili svrstava pod isti nazivnik.…

…Osim generacijske značajke i figurativnog slikarstva, djela Pavla Pavlovića, Stjepana Šandrka i Josipa Tirića povezuje propitkivanje suvremene uloge slikarstva. Njihova djela nastoje prikazati jedinstvenu strukturu tradicionalnog medija čija se uloga mijenja ili umanjuje u današnjem postavu muzeja i galerija. Umjetnost je nužno morala promijeniti vlastitu strukturu nastankom fotografije kad se slikarstvo od funkcije kreće prema jedinstvenoj slikarskoj formi, no razvitkom filmske umjetnosti i općenito masovnih i novih medija, autonomija onih tradicionalnih je ugrožena i zahtijeva nove interpretacije.


U tom hibridnom, krhkom kontekstu u kojem svatko posjeduje alate za proizvodnju nečega što je nalik na umjetničku fotografiju ili online djelo, radovi trojice umjetnika predstavljaju izazov novim medijima. Tradicionalni medij tradicionalnim postupkom nadvladava zahtjeve suvremenosti te sadržajem, pomaknutim gledištem ili dojmom uspješno uključuje poznate elemente u nove strukture. Princip pogleda, bilo da se radi o voajerskom pogledu kroz više razina ili unutarnjem pogledu u intimu umjetnika, ono je što ove umjetnike svrstava u središte konflikta tradicionalnog i novog, gdje slikarstvo pokazuje kako nadvladati zahtjeve suvremenosti koja se nalazi u graničnom polju javnog/privatnog, virtualnog/stvarnog ili one na rubu psihoze u vremenu obilježenom radikalnim pluralizmom i krhkim individualizmom. iz predgovora kataloga, Patricija Počanić)
 
Pavle Pavlović rođen je 1983. godine u Beogradu. Od 1998.- 2002.g. pohađa školu primijenjenih umjetnosti i dizajna u Zagrebu. Od 2004. -2008. studira na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu. 2010. diplomirao slikarstvo pod mentorstvom prof. Zoltana Novaka. Član je Hrvatskog društva likovnih umjetnika. Izlagao je na više samostalnih i skupnih izložbi u zemlji i inozemstvu. Dobitnik je više nagrada među kojima ESSL AWARD CEE 2011. Collector’s Invitation prize. Boravio na rezidencijama One sided story (Njemačka) i Glo'Art (Belgija). Živi i radi u Samoboru i Zagrebu.
 
Stjepan Šandrk rođen je 1984. u Osijeku. 2002. godine završava Školu primijenjenih umjetnosti u Osijeku. Diplomirao je na slikarskom odsjeku Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu u klasi prof. Igora Rončevića 2006. godine, a 2007. upisao je poslijediplomski doktorski studij na istoj Akademiji. Član je HDLU-a i HZSU-a. Izlagao je na 17 samostalnih i više skupnih izložbi u zemlji i inozemstvu. Studijski je boravio u Barceloni (Španjolska) 2009. i na rezidenciji Glo'Art (Belgija) 2014. Dobitnik je više nagrada među kojima su i nagrade Hrvatske Gospodarske Komore i Vijeća profesora ALU za najuspješnije diplomante 2006. godine, i nagrada publike na izložbi T-HTNAGRADA@MSU.HR. Živi i radi u Zagrebu.
 
Josip Tirić rođen je 1982. u Travniku BiH. Od 2001. – 2007. studira na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu. Dobitnik je nagrade ALU Zagreb za najuspiješnjeg diplomanta u ak. godini 2006./2007. i nagrade HDLU-a za najboljeg mladog umjetnika 2011. Izlagao je na više samostalnih izložbi u zemlji i inozemstvu. Njegovi radovi zastupljeni su u mnogim kolekcijama, između ostalog u kolekciji Marca i Livie Straus, New York, Kolekcija Jerry Nerman, Kansas, Kolekcija Stephen Hanson, NY. Živi i radi u Zagrebu.