Preskočite na glavni sadržaj

Cinehill donosi Vizije budućnosti: Provokativne priče o sutrašnjici svijeta

Danska koja se evakuira zbog poplava, Rim u kojem već godinama nema vode ili planet na kojem možda više nema ljudi. Mogući su to scenariji sutrašnjice s kojima se danas bave filmaši. Festival Cinehill od 22. do 27. srpnja u Fužinama vodi nas na putovanje kroz različite distopijske, ali i realistične scenarije.
vrijeme: 22.07.2025. - 27.07.2025.
mjesto: Fužine
url: https://cinehill.eu/vizije-buducnosti/

Popratni program Vizije budućnosti nudi fascinantan uvid u to kako filmaši iz različitih zemalja anticipiraju život za 10, 30 ili čak 50 godina, postavljajući intrigantna pitanja o ljudskoj egzistenciji, društvu i okolišu u nadolazećim desetljećima.

U programu je film Hepiend redatelja Nea Sore, premijerno prikazan u Veneciji. Ova distopijska japanska drama smještena je u budući Tokio opterećen potresima i rastućim nadzorom, prati prijateljstvo koje se preispituje usred društvene polarizacije.

Snažna mini serija Obitelji poput naše u režiji oskarovca Thomasa Vinterberga zamišlja Dansku bliske budućnosti suočenu s potpunom evakuacijom zbog katastrofalnog porasta razine mora. Kroz priču o raspadu društva i obitelji, ova venecijanska premijera suptilno prikazuje kako se katastrofa uvlači u svakodnevicu bez očekivanih spektakularnih prizora.

Mađarski dvojac Tibor Bánóczki i Sarolta Szabó kroz Plastično nebo vodi nas u 2123. godinu, gdje ljudska rasa preživljava jezivim kompromisom - pretvaranjem u stabla u 50. godini života. Ova eko-distopija, nagrađena na Berlinaleu i Animafestu, potresna je priča o ljubavi i žrtvi u doba klimatskog sloma.

Posljednji i prvi ljudi Jóhanna Jóhannssona prava je distopijska SF elegija o utopijskoj zajednici koja nestaje, a njezinu povijest pripovijeda hipnotička naracija Tilde Swinton uz minimalističku glazbu. Dodatnu zanimljivost ovom ostvarenju daje činjenica da je snimljeno na 16 mm filmskoj vrpci sa spomenicima NOB-a u bivšoj Jugoslaviji kao kulisom.

Program obuhvaća i Rupu redatelja Tsai Ming-lianga, sci-fi mjuzikl iz Taipeija 1999. godine, pogođenog pandemijom. Film, nagrađen u Cannesu, istražuje čežnju za bliskošću kroz neobičan odnos dvoje susjeda razdvojenih rupom u podu.

Na kraju, cijenjeni talijanski redatelj Paolo Virzì donosi Sušu, apokaliptičnu dramediju smještenu u Rim koji tri godine nije vidio kišu. Film s jakom glumačkom postavom, premijerno prikazan na venecijanskoj Mostri, prati sudbine preživjelih u društvenom kolapsu.

Vizije budućnosti u pitomom ambijentu Gorskog kotara obećavaju jedinstven pogled na izazove i mogućnosti koje nas čekaju, potičući na razmišljanje o smjeru kojim čovječanstvo ide. Za filmove u ovom, kao i svim ostalim programima Cinehilla, u pretprodaji su već pojedinačne ulaznice. Online adresa na kojoj se mogu nabaviti je cinehill.eu/ulaznice.

Festival se održava uz potporu Primorsko-goranske županije, Turističkih zajednica Kvarnera i Gorskog kotara, u suorganizaciji s Općinom Fužine.