Preskočite na glavni sadržaj

Božićni koncert u Gornjoj Stubici

U Župnoj crkvi sv. Jurja u Gornjoj Stubici, u četvrtak, 27. prosinca, s početkom u 19 sati, organizira se božićni koncert 'Čestit Vam Božić', na kojem nastupaju sopranistice Lidija Horvat Dunjko, Antonia Dunjko te harfistica Marija Mlinar.
vrijeme: 27.12.2012. 19,00
mjesto: Gornja Stubica; Župna crkva sv. Jurja
Lidija Horvat Dunjko diplomirala je i magistrirala solo pjevanje (Lied, oratorij i operu) na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, u klasi prof. Zdenke Zabčić. Usavršavala se u Beču kod Olivere Miljaković i u Zagrebu kod Dunje Vejzović. Dobitnica je mnogih državnih i međunarodnih nagrada i priznanja. Do sada je kreirala više od 30 velikih opernih uloga u zemlji i inozemstvu, kao i nekoliko opereta i musicala. Posebno je omiljena na koncertnoj pozornici. Svojim je recitalima osvojila publiku Pariza (Theatre des Champs Elisees), Beča (Musikverein, Konzerthaus), Toronta (Rayerson theatre, Massey hall), Berlina, Torina, Venecije, Madrida, Züricha, Buenos Airesa (Teatro Collon), Montevidea, Santiaga de Cile, Johannesburga, Moskve (dvorana Čajkovski). Pjevala je s najvećim pjevačkim imenima današnjice kao i najeminentnijim dirigentima i orkestrima.

Bogato moduliran glas, velika muzikalnost, iznimne glasovne mogućnosti te odlična muzička naobrazba omogućavaju joj ogroman stilski raspon, od rane renesansne glazbe pa do avangarde 20. st. Članica je i nekoliko baroknih ansambala. Mnogi hrvatski i inozemni skladatelji posvetili su joj svoja djela. Uz izuzetno bogatu umjetničku aktivnost bavi se pedagoškim radom kao izvanredni profesor na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, te na Veleučilistu J. Dobrile u Puli.

Osnivačica je i već 9 godina voditeljica međunarodne ljetne operne škole Mirula u Pučišću na otoku Braču. Izdala je do sada 15 nosača zvuka. Autorica je zbirke solopjesama hrvatskih skladatelja 'Ljuven sanak', a već se nekoliko godina bavi i znanstvenim radom na polju medicine glasa u timu prof. dr. sci. Sante Večerine Volić, za koji su dobile i međunarodna priznanja. Od 2010. umjetnički je ravnatelj Međunarodnog festivala komorne glazbe Lubeničke glazbene večeri na otoku Cresu. 1996. odlikovana je najvišim državnim priznanjem za zasluge u kulturi Ordenom reda Danice hrvatske s likom Marka Marulića.

Antonia Dunjko, sopran, rođena je 4.12.1992.g u Varaždinu. Nakon završene osnovne glazbene škole na predmetu flauta pjevanje uči u Glazbenoj školi Pavla Markovca u klasi mr. art. Nataše Šurina. Sada je studentica Muzičke akademije u Zagrebu u klasi Lidije Horvat-Dunjko izv. prof. Dobitnica je 1.nagrade na državnom natjecanju komorne glazbe u Opatiji 2008. te druge nagrade 2009. u kategoriji trija. 2009. i 2010. bila je finalist međunarodnog natjecanja 'Lions grand prix' u Rijeci. 2011. osvojila je prvu nagradu u II. kategoriji na Državnom natjecanju solo pjevanja u Dubrovniku. 2011. na Državnom natjecanju komornih sastava u kategoriji tria osvaja prvu nagradu, također 2011. osvaja 1. nagradu na Međunarodnom natjecanju solo pjevača 'Lazar Jovanović' u Beogradu. Pobjednica je Međunarodnog takmičenja solo pjevača Bruna Špiler u Crnoj Gori 2012. u kategoriji opernih dueta, a u I. kategoriji također dobiva 1. nagradu. Na Međunarodnom natjecanju Lions grand prix u Rijeci osvaja drugo mjesto 2012. Apsolutna je pobjednica Prvog međunarodnog natjecanja za glas i orgulje Heferer 2012. te je nagrađena koncertom u Velikoj koncertnoj dvorani Lisinski u Zagrebu.

Kao osmogodišnjakinja nastupila je u HNK Zagreb kao najmlađi brat u operi Patnje mladog Werthera. Nastupila je 2008. s Dubrovačkim simfonijskim orkestrom u Dubrovniku, te na Lubeničkim glazbenim večerima. 2010. u Varaždinu nastupila je na Koncertu izvrsnosti kao jedna od mladih prvonagrađenih nada. Među brojnim ulogama i koncertima valja istaknuti: 2009. pjevala je ulogu glasa duha ('Voice') uz Zlatomiru Nikolovu, pod ravnanjem mo. Vladimira Kranjčevića u operi 'Medium' G. Menottija s komornom 'Operom b.b' u Zagrebu i Beogradu (Kazalište Madlenianum). Također nastupila je u naslovnoj ulozi opere W. A. Mozarta 'Bastien i Bastienna' u Zagrebu i Braču. Istaknula se i u Handelovom oratoriju Suzanna kao služavka i Daniel. 2011. tumači Papagenu a Paminu u Mozartovoj Čarobnoj fruli. 2012. pjeva Despinuu operi Cosi fan tutte W. A. Mozarta. Nastupila je u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog sa Simfonijskim orkestrom MA pod ravnanjem mo. Mladena Tarbuka u studenom 2012. Sudjelovala je u brojnim masterclassovima među kojima valja istaknuti: Helena Lazarska, Annemarie i Gerhard Zeller, Lidija Horvat Dunjko, Kristina Beck Kukavčić, Scott McCoy.

Marija Mlinar, istaknuta hrvatska umjetnica na harfi, Muzičku je akademiju završila u Zagrebu, a studij harfe u Ljubljani u klasi prof. Elene Portograndi. Nakon završetka studija specijalizira u Parizu. Razvija opsežnu koncertnu djelatnost u svim oblicima glazbenog izraza prikladnih osebujnosti toga predivnoga glazbala. Osim uspješnih kreacija u komornoj i solističkoj glazbi solistica je Simfonijskoga orkestra Hrvatske radiotelevizije te docent na Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu. Služeći se bogatom klasičnom kulturom svojega glazbala posljednjih se godina Marija Mlinar posvećuje i oživljavanju davnih, uvijek rado slušanih melodija, koje u znaku harfe na osobito suptilan način potvrđuju svoju neprolaznost. Od diskografskih izdanja, izdala je tri samostalna CD-a, najnoviji sa djelima hrvatskih skladbi u aranžmanima skladatelja i dirigenta Tomislava Uhlika. Marija Mlinar članica je dobrotvorne udruge Zonta klub iz Zagreba i glavna organizatorica njihovih dobrotvornih koncerata s imenom 'Svečanost harfe' – koncerata orkestra harfi na kojima svira i do trideset harfista.