Preskočite na glavni sadržaj

70 godina splitskih dječjih knjižnica Gradske knjižnice Marka Marulića

Gradska knjižnica Marka Marulića Split 5. svibnja 2025. obilježava 70 godina rada splitskih dječjih knjižnica te tim povodom organizira proslavu na odjelima za djecu i mlade s brojnim aktivnostima, kao i obilježavanje Sudamje u razdoblju od drugog do desetog svibnja.
vrijeme: 05.05.2025. -
mjesto: Split
url: https://gkmm.hr/

Na Odjelu za djecu i mlade u Središnjici GKMM Split korisnici će u navedenom razdoblju svaki dan moći sudjelovati u Potrazi GKMM 70. Osim likovnih radionica i čitaonica posvećenih Svetom Duji, Splitu i Sudamji u našim knjižnicama izdavajamo promociju knjige „Trešnja“ Martine Majić koja će se održati 5. svibnja u 11 sati u Središnjici na Odjelu za djecu i mlade te lutkarski mjuzikl za djecu: „Kako nastaje prijateljstvo?“ koji će se održati u 18 sati, kada službeno slavimo 70 godina splitskih dječjih knjižnica. U Knjižnici Ravne njive to jutro, u 10 sati gostovat će književnica Jelena Pervan. U Knjižnici Trstenik 8. svibnja u 17.30 sati dramska skupina Dječjeg vrtića Dobri izvest će obradu dječje kriminalističke slikovnice „Što je bubamara čula?“. U Knjižnicama Brodarica i Mejaši - Kila zainteresirani će moći sudjelovati na radionicama lego robotike. U Knjižnici Bol - Plokite 6. i 8. svibnja u 11 sati roditelji će čitati djeci priče, a 8. svibnja u 12.30 sati organiziran je Lov na priče - Tajna knjiga. Ovo je samo dio bogatog programa. Ulaz je na sva događanja besplatan, a više informacija dostupno je na internetskim stranicama www.gkmm.hr.

Danas Gradska knjižnica Marka Marulića Split u svojoj mreži ima 12 knjižnica i Županijsku bibliobusnu službu s 25 stajališta diljem Županije. Osim u Knjižnici Dalmatina u svakoj od knjižnica dostupan je Odjel za djecu i mlade, a Knjižnica Mejaši-Kila je isključivo namijenjena upravo djeci i mladima. U 2024. godini upisano je 11 348 aktivnih članova do 18 godina pri čemu se bilježi porast u odnosu na prethodne godine, a što je posebnost s obzirom da i najnovija nacionalna istraživanja čitanja pokazuju stagnaciju ili pad. Porast broja članova među djecom i mladima govori nam da idemo u dobrom smjeru te pokazuje uspješnost programa koji su namijenjeni upravo njima. S obzirom da znamo koliko su važne knjige, čitanje, različiti vidovi pismenosti te pristup informacijama, kao i digitalnim medijima za rast i razvoj, kako djece tako i mladih, ali i odraslih od 2. svibnja 2024. GKMM Split omogućila je besplatan upis svima do napunjenih 18 godina, a besplatan upis za sve dobne skupine omogućen je na bibliobusnim stajalištima u Splitsko-dalmatinskoj županiji. U fondu GKMM-a Split koji ima 414 067 jedinica knjižne i neknjižne građe, više od 110 000 jedinica odnosi se na knjižnu i neknjižnu građu isključivo za djecu i mlade, a osim toga oni koriste i građu s odjela za odrasle poput lektira za srednju školu, multimedije itd. Osim slikovnica za najmlađe, u našim knjižnicama djeca i mladi mogu posuditi knjige, lektirne naslove, stripove, ali i društvene igre, didaktičke igračke, video igre, multimedijske zapise - analognu i digitalnu građu, koristiti VR opremu te sudjelovati u brojnim programima koje organiziramo. Samo u 2024. u našim knjižnicama posuđeno je 88 534 jedinica dječje literature te je organizirano 748 knjižničnih događanja za djecu i mlade na kojima je sudjelovala 9 641 osoba, a uz to organizirali smo i brojne edukacijske radionice te obilaske knjižnice uz stručno vodstvo. Knjižnica nije samo mjesto posudbe i povrata građe nego i mjesto druženja i okupljanja tako da u gotovo svakoj od naših knjižnica postoji i kutak za djecu, a u Središnjici je dostupan i izdvojen prostor igraonice koju rado koriste roditelji, ali i bake i djedovi i drugi članovi obitelji s mališanima. Za one malo starije dostupna su i računala koja mogu koristiti za pripremu domaće zadaće, referata i prezentacija za školu.

Knjižničari se redovito trude prilagoditi program i sadržaje potrebama korisnika te ići ukorak s vremenom i potrebama suvremenog društva pa tako osim na čitaonicama i kreativnim, likovnim radionicama korisnici mogu sudjelovati na radionicama lego robotike, STEM radionicama,  analizirati lektire u sklopu projekta Studio lektira, sudjelovati u pripremi izložbi i dr. Imamo tri čitateljska kluba za djecu i mlade: u Središnjici Čitateljski klub za djecu Mali knjigoljupci, Čitateljski klub za mlade Marulićevi Čarozezi te Čitateljski klub za mlade u knjižnici Mejaši-Kila. Cilj im je razvijati i njegovati naviku čitanja, usmenog i pismenog izražavanja kroz raznovrsne aktivnosti i druženje s knjigom.

Iznimno je važna suradnja knjižnice sa školama, vrtićima, udrugama i drugim ustanovama i institucijama na području Splita, ali i Splitsko-dalmatinske županije te šire, kao i s književnicima, umjetnicima i stručnjacima koji daju dodatnu vrijednost programima GKMM-a ne samo namijenjenima djeci i mladima nego i njihovim roditeljima, bakama i djedovima. Djelatnici knjižnice godinama podupiru i aktivno su uključeni u rad „Teta i barba pričalica Split“ udruge MoSt pri čemu izlaze iz okvira Knjižnice te pomažu najpotrebitijima. Sudjeluju u kampanji „Čitaj mi“ pri čemu se promiče čitanje od rođenja, a GKMM ima i svoju Biblioteku Marulicu u kojoj objavljuje zavičajna djela namijenjena djeci i mladima. Naravno, neizostavno je sudjelovanje na svim važnim manifestacijama poput Noći knjige u travnju te Mjeseca hrvatske knjige u listopadu i studenom, a uz to GKMM Split organizira i prigodne programe za vrijeme zimskih i ljetnih praznika kako bi djeca i mladi mogli dodatno obogatiti svoje vrijeme aktivnostima u knjižnici.
Ideja ne nedostaje. U narednom periodu namjeravamo nastaviti organizirati brojna događanja na kojima mogu sudjelovati djeca i mladi i njihovi roditelji te ih pozivamo na besplatan upis i aktivno sudjelovanje u kreiranju našeg programa.
 
Zanimljivosti iz povijest knjižnice:
 
U 18. stoljeću javlja se potreba za osnivanjem knjižnica koje će biti dostupne pučkom sloju. Pučke štionice bile su značajna žarišta kulturnog, prosvjetnog, društvenog i političkog života te su predstavljale prozor u svijet.

Današnja gradska (narodna) knjižnica utemeljena je 1951. godine kao Posudbena biblioteka, a današnji naziv nosi od 1993. godine.
 
  • 1955. osnovan Dječji odjel („pionirska biblioteka“) u Omladinskoj ulici s fondom od 900 knjiga. Namijenjen je školskoj djeci te je bio jedan od prvih dječjih odjela u Republici Hrvatskoj.
  • U prosincu 1956. Biblioteka preseljena u prizemlje Doma kulture u ulici Ive Lole Ribara
  • 1957. Dječji odjel je imao 3 916 svezaka i 1 000 upisanih članova, djece do 14 godina, te oko 20 000 godišnjih posjeta
  • 1960. Dječji odjel u Domu kulture imao je 1 620 korisnika te je postao pretijesan
  • 1961. u Knjižnicu je bilo upisano 1 620 djece, 1962. 2 198, 1963. 2 780 djece
  • 1967. preseljen u Zagrebačku 4. Sadržavao je 12 000 svezaka knjiga od čega 1 500 slikovnica
  • 1971. otvaranje Dječjeg odjela u Knjižnici Bol-Plokite s više od 10 000 knjiga za djecu
  • 1993. u Zagrebačkoj 4 otvorena igraonica za djecu predškolske dobi
  • 2008. Dječji odjel preseljen u Ulicu slobode 2
 
Hvala svim našim malim i velikim čitateljima koji već sedam desetljeća s nama dijele ljubav prema knjigama i znanju, podržavaju rad dječje knjižnice i sudjeluju u brojnim zajedničkim aktivnostima. Zahvaljujući vama, naša knjižnica nije samo mjesto za posudbu knjiga, već topla i poticajna zajednica u kojoj raste ljubav prema knjigama i čitanju. 

U istom tonu nastavljamo i dalje.


Nastavljamo stvarati prostor za igru, učenje i maštu jer knjižnica je mjesto susreta, otkrića i inspiracije. Čarolija pisane riječi uvijek će obogaćivati ljudska srca, a miris papira i njegovo šuškanje pod prstima uvijek će (za)okupirati ljudska čula. Nove tehnologije i masovni mediji neće pobijediti pisanu riječ. Pred knjižničarima jesu veliki izazovi, posebno pred dječjim knjižničarima jer izazov je odgojiti čovjeka u modernom turbulentnom vremenu. Odgajanjem malih čitatelja stvaramo buduće korisnike, a oni su temelj knjižnice budućnosti.


Hvala vam što ste dio naše priče.

 
Gradska knjižnica Marka Marulića Split