vrijeme: 10.11.2025. - 13.11.2025.
mjesto: Rijeka
Već prvim dugometražnim igranim filmom
Strogo kontrolirani vlakovi, krajnje duhovitom pričom o zaposleniku čehoslovačke željeznice potkraj Drugog svjetskog rada kojem su od velikih povijesnih zbivanja važniji mali ljudski užici, osvaja svjetsku slavu dobivši Oscara za najbolji strani film, a upravo tim filmom započinje Tjedan češkog filma u Art-kinu, u ponedjeljak, 10. studenog u 19 sati.
Program se nastavlja 11. studenog u 18 sati, komedijom
Striženo-skraćeno, adaptacijom djela Menzelova slavnoga suvremenika
Bohumila Hrabala, koja pripada onoj fazi redateljeva opusa kada je, u doba izrazite državne represije nad filmskim stvaralaštvom, bio prisiljen režirati filmove s radnjom u prošlosti, a s temom svakidašnjeg, često provincijskog života. Međutim, i u takvim je filmovima Menzel iskazivao svoje redateljsko majstorstvo u kojemu daje svoj osobni doprinos specifičnom češkom filmskom humoru.
I u crnohumornoj komediji
Svečanost visibaba, na repertoaru 12. studenog u 18 sati, Menzel nastavlja suradnju s Hrabalom, zajednički oblikujući scenarij prema Hrabalovoj zbirci pripovijedaka, a zaplet se razvije iz nezaboravnog spora dvaju lovačkih društava oko ubijenog vepra, u sklopu kojeg oživljava čitava galerija likova iz češke provincije.
Ciklus češkog filma u Art-kinu 13. studenog u 18 sati zaključuje zasigurno najpopularniji Menzelov film među hrvatskom publikom, komedija
Selo moje malo koja je poznatom češkom autoru priskrbila i drugu oskarovsku nominaciju, ostvarivši djelo dojmljive vedrine, spoj vrhunske zabave i slojevite slike provincijskog života u precizno određenom vremenu i društvenom sustavu.
Ulaznice za projekcije su u prodaji, a dostupne su na blagajni Art-kina koja se otvara sat vremena prije početka prve projekcije u danu i putem stranice
CoreEvent.
Više informacija potražite na
https://www.art-kino.org/hr/program/ciklusi/ciklus-ceskog-filma-2025-jiri-menzel