Preskočite na glavni sadržaj

Predavanje Nemanje Radulovića 'Osvrt na suvremeno proučavanje bajke'

Institut za etnologiju i folkloristiku najavljuje predavanje Nemanje Radulovića 'Osvrt na suvremeno proučavanje bajke' koje će se održati u ponedjeljak, 15. studenoga, s početkom u 11 sati, putem platforme Zoom.
vrijeme: 15.11.2021. -
url: https://www.ief.hr/

Poveznica: Launch Meeting - Zoom
 
Dvadeset godina u novom vijeku prilika je da se osvrnemo na kretanja u proučavanju žanra bajke, naročito zato što su se pojavile neke nove ideje i otvorile neke debate. Jedna je vezana za pitanje porijekla bajke i tzv. “novu genealošku metodu” koja je izazvala polemiku u folkloristici. Zastupnici ove ideje (Bottigheimer, De Blecourt) osporavaju usmeni kontinuitet žanra tvrdeći kako je bajka nastala u pisanoj kulturi modernog doba. Reakcije su uključile neka od vodećih imena folkloristike (Ben Amos, Zipes, Ziolkovski) i podsjetile na važna disciplinarna pitanja poput odnosa usmenosti i pisanosti. Zanimljivo je usporediti ovu polemiku s metodološki sasvim suprotnim neomitološkim valom u slavenskim folkloristikama. Druga je tema interes za simboliku bajke.
 
Njega je, kako je poznato, osamdesetih godina na nov način postavio Bengt Holbek. Kasniji su se pristupi suočavali s Holbekom, često polemički. Nicole Belmont, Isabela Cardigos, Francisco Vaz da Silva, bez obzira na međusobne razlike, interpretiraju bajku kao suštinski simboličan žanr.
 
Osvrt na njihove pristupe stavit će ih u širi kontekst suvremene teorije i folklorističkog nasljeđa.