Preskočite na glavni sadržaj

Međunarodna smotra folklora Zagreb od 16. do 20. srpnja

Međunarodna smotra folklora Zagreb, koja ove godine slavi 59. obljetnicu s temom Tradicijske kulture i identiteta uz 1100. obljetnicu Hrvatskoga kraljevstva, održat će se od 16. do 20. srpnja, najavili su organizatori u utorak na konferenciji za novinare u Muzeju grada Zagreba.
vrijeme: 16.07.2025. - 20.07.2025.
url: https://msf.hr/
Temu Smotre, kojom se obilježava 1100. godišnjica postanka Hrvatskog kraljevstva, a kojom se želi "prikazati hrvatske identitete kroz prikaz tradicije" opravdat će Kulturno umjetnička društva koja nose nazive kralja Tomislava, Zrinskih i Frankopana, Seljačke sloge. Radi se o osobama koje su svojim doprinosom ocrtale hrvatsku povijest, istaknuo je etnolog i folklorist Tvrtko Zebec, umjetnički ravnatelj Smotre.

Manifestacija, koja se održava od 1966., prikazuje i afirmira tradicijsku kulturu i folklor domaćih i stranih sudionika te nastavlja tradiciju smotri seljačke sloge između dvaju svjetskih ratova. Dio je svjetskoga pokreta za očuvanje kulturne baštine koji prati programe UNESCO-a.
Odlukom Ministarstva kulture i medija te Grada Zagreba Smotra 2014. postaje festivalska priredba od nacionalnoga značenja jer afirmira specifične vrijednosti nacionalne kulture kao i zavičajno, plesno, glazbeno, jezično i običajno izražavanje te vrijednosti svjetske kulturne baštine. Program Smotre priprema se cijele godine, a obuhvaća terenska istraživanja, uvježbavanja, pretprograme, među kojima radionice, predstavljanja knjiga, izložbe i tribine. Nakon završetka festivalskoga dijela slijedi digitalizacija građe, seminari za voditelje folklornih skupina, božićni koncerti.

Osim hrvatskih umjetnika nastupit će i predstavnici tradicijske baštine drugih zemalja, kao i Hrvati iz iseljeništva, najavio je Zebec. Tako će ove godine nastupiti predstavnici tradicije Tonge i Samoe te Novoga Zelanda. Nastupit će i čileanski Hrvati iz Antofagaste koji će plesati slavonsko kolo zaboravljeno u Hrvatskoj, takozvano ilirsko kolo s kraja 18. stoljeća.
Nastupit će i hrvatski guslar Jure Miloš, kao i pjevači gange iz Duvanjskoga polja. Predstavit će se i gruzijski, francuski, talijanski, makedonski pjevači i mnogi drugi. Održat će se i mimohod od Praške do Trga bana Jelačića svečane Varaždinske građanske garde "Purgari" i Gradske glazbe "Trenkovi panduri" iz Požege, kao i Turopoljski banderij.
I Ministarstvo kulture i medija, kao i Grad Zagreb, rad Smotre prate čitave godine kroz rad festivalskoga Vijeća. Nevena Tudor Perković, izaslanica ministrice kulture i medija, ravnateljica Uprave za razvoj kulture i umjetnosti, istaknula je da Hrvatska ima sedam nacionalnih festivala. 

Koncerti će se održavati na pozornicama na platou Gradec i na Trgu bana Josipa Jelačića, te u glazbenom paviljonu na Zrinjevcu, a nakon koncerata slijedit će radionice plesa. Održat će se i folklorne šetnice, neformalni nastupi na zagrebačkim ulicama.

Smotra je već lani izašla iz svojih tradicionalnih pozornica u Travno i ispred Mamutice, ove je godina iskoračila i u Istru gdje će se predstaviti istarski Furlani, istaknula je Tudor Perković.
Nakon tri godine poslijepotresne obnove, manifestacija se vraća na Gradec, naglasila je izaslanica gradonačelnika Grada Zagreba, pomoćnica pročelnice za kulturu i medije Gradskoga ureda za kulturu i civilno društvo Maja Novoselec.

Konferenciju je muzički popratio KUD Prigorje iz Križevaca.

Organizator Smotre je Centar za tradicijsku kulturnu baštinu, podružnica Kulturnoga centra Travno.

Izvor: Hina