Tema 33. Muzičkog biennala Zagreb 2025. bit će 'Prekinute veze', poručili su organizatori na novinskoj konferenciji održanoj u petak u Muzeju prekinutih veza te predstavili novo vodstvo manifestacije, koja će započeti trima baletnim izvedbama 5. travnja 2025. u HNK-u.
vrijeme: 24.05.2024. -
mjesto: Zagreb
"Muzički biennale Zagreb 2025. vezan je uz temu prekinutih veza, ne samo između dvoje ljudi, nego i među kulturama, nacijama, arhitekturom i prekid s tradicijom.
Nit vodilja programa je, kako je Milko Kelemen rekao, da se umjetnici iz udaljenih zemalja predstave ovdje, pa da vidimo što se događa na svjetskoj sceni", kazao je jedan od triju novoizabranih umjetničkih voditelja MBZ-a Ivan Josip Skender, koji obavlja tu dužnost zajedno s Davorom Vinczeom te Tomislavom Oliverom.
"Nit vodilja je uposliti našu scenu i poticati suradnju s umjetnicima i drugih zemalja. Ne želimo samo praizvedbe i jednu izvedbu, nego da skladbe zažive", poručio je, dodavši da je značenje festivala podcijenjeno u doba interneta, te kazao da nam "kultura nije dostupna preko interneta", već da je bitno "suočiti umjetnike međusobno i s publikom, i tome služi Biennale".
Program Biennala odvijat će se tijekom čitavog dana, a navečer će se izvoditi veći koncerti ili baleti, istaknuo je Skender, koji je najavio i druge događaje u sklopu MBZ-a.
Ovo izdanje ostvarit će se u suradnji s HNK, gdje će se pri otvorenju 5. travnja 2025. izvesti tri kratka baleta na temu prekinutih veza. Nastupit će Simfonijski orkestar HRT-a, Cantus ansambl, niz solista i komornih ansambala, i mnogi drugi.
"Imamo i alternativni večernji program gdje se predstavlja alternativna i eksperimentalna scena, domaća i međunarodna. Paralelno će se odvijati i muzikološki simpozij koji će voditi muzikologinja Laura Emmery iz SAD-a u prostorima Muzičke akademije u Zagrebu. A tamo će se odvijati i radionice koje će voditi Pink Noise ansambl iz SAD-a koji će surađivati sa studentima, kao i masterclassovi četiriju skladatelja", kazao je Skender.
Izvršnom direktoricom početkom ove godine imenovana je Fanny Martin, međunarodna voditeljica projekata te interdisciplinarna producentica, čija je uloga povećati vidljivost MBZ-a u gradu i na društvenim mrežama, kako bi festival bio aktualan čitave godine. Organizirat će i najavne događaje Biennala, a prvi u nizu je
koncert u Laubi koji će se održati u nedjelju, 26. svibnja, kada će nastupiti umjetnica Dejana Sekulić.
Dodijeljena nagrada Milko Kelemen
Glavni tajnik Društva hrvatskih skladatelja Antun Tomislav Šaban otkrio je dobitnika Nagrade Milko Kelemen, koja se dodjeljuje na inicijativu samoga skladatelja Kelemena, utemeljitelja MBZ-a, čija se stota godišnjica rođenja obilježava ove godine.
"Kelemen je oporučno prepustio tantijeme Društvu hrvatskih skladatelja s ciljem da se osnuje nagrada. Prvi je dobitnik Juraj Marko Žerovnik, koji će dobiti narudžbu novoga djela koje će se izvesti na idućem MBZ-u", poručio je Šaban.
Muzički biennale održat će se od 5. do 12. travnja 2025. na više lokacija u Zagrebu, među kojima su KD Vatroslav Lisinski, HNK, galerija Lauba, ZKM, MSU, Pogon Jedinstvo, klub Močvara, kao i crkve te nekoliko napuštenih gradskih prostora.
Autor vizualnoga identiteta je Ivorin Vrkaš.
Izvor: Hina
Opširnije>>>