Preskočite na glavni sadržaj

Marija Braut na Mljetu: Izložba „Lica krajolika“ u Babinom Polju

Izložba „Marija Braut - Lica krajolika“ otvara se u četvrtak, 9. srpnja na otoku Mljetu, u prostoru Doma kulture u Babinom Polju.
vrijeme: 09.07.2026. -
mjesto: Babino Polje
Prva dionica izložbe održana je u Galeriji Stara skula u Goveđarima, gdje je izložba bila postavljena tijekom dva mjeseca (svibanj i lipanj), a sada se preselila u Dom kulture u Babinom Polju, gdje će se nastaviti njezino predstavljanje publici sljedeća dva mjeseca.

Podsjetimo, izložba je krajem prošle godine uspješno održana u Hrvatskom prirodoslovnom muzeju, koji je i organizator izložbe, posvećena je jednoj od najvažnijih hrvatskih fotografkinja druge polovice 20. i početka 21. stoljeća, a na Mljetu se realizira u suradnji Hrvatskog prirodoslovnog muzeja i Planinarskog društva „Mljet“. 

Autorica izložbe je muzejska savjetnica Jasminka Poklečki Stošić, dok je kustos i autor postava u Domu kulture u Babinom Polju Marin Perković.

Izložba okuplja odabrane radove iz bogatog opusa Marije Braut, s naglaskom na njezine fotografije prirode i krajolika. Posebno mjesto zauzimaju prizori Mljeta - otoka kojemu se fotografkinja vraćala kroz desetljeća i koji je ostavio snažan trag u njezinu stvaralaštvu. Upravo na Mljetu njezin fotografski pogled dolazi do punog izražaja - u susretu svjetla, mora, vegetacije i kamena nastaju fotografije koje nadilaze dokumentarnost i postaju vizualna poezija.

Izložba „Lica krajolika“ temelji se na ideji dijaloga različitih krajolika - od smirenih, kontemplativnih prizora Logarske doline do dinamičnih struktura morske površine. U tim fotografijama priroda nije tek motiv, nego prostor doživljaja i unutarnjeg ritma, što Mariju Braut potvrđuje kao autoricu iznimnog senzibiliteta i prepoznatljivog umjetničkog rukopisa.

Ova izložba ujedno je dio obilježavanja desete godišnjice smrti umjetnice te predstavlja nastavak nastojanja da se njezin opus iznova interpretira i približi široj publici. Posebnu vrijednost izložbi daje činjenica da je deset uvećanja nastalo iz dosad javnosti i struci nepoznatih negativa, koje je Muzeju suvremene umjetnosti darovala Marijina kći, Ranka Saračević Würth. Dio tih negativa, pripadajući ciklusu Mljet - more, prvi se put digitalizira i predstavlja u izložbenom kontekstu, čime se ostvaruje sama misao Marije Braut kako će jednoga dana njezini neobjavljeni negativi pronaći život pred publikom i da će joj to, među mnogim nagradama dobivenim za života, biti najveća nagrada. Dio građe ustupljen je i iz Muzeja za umjetnost i obrt u Zagrebu. 

Realizacija izložbe na Mljetu ostvarena je uz suradnju i niza pojedinaca, a predstavlja i važan primjer povezivanja kulture, umjetnosti i prirodne baštine. 



Hrvatski Prirodoslovni Muzej