Cave's Cave - izložba i popratni program humanitarnog karaktera, organiziran u povodu obilježavanja četrdesetogodišnje karijere Nicka Cavea, održavat će se od 15. do 25. lipnja 2022. godine u Galeriji AMZ, Pavla Hatza 6 u Zagrebu.
vrijeme: 15.06.2022. - 25.06.2022.
mjesto: Zagreb
Izložbom i popratnim programom Cave's Cave slavimo četrdesetogodišnju fantastičnu i kontroverznu karijeru Nicka Cavea koja je na višestruke načine oblikovala suvremenu alternativnu ali i mainstream kulturu. Od benda
The Boys Next Door (1976.-1978.), kultnih
The Birthday Party (1978 - 1983.) preko spoken-word zapisa
The Secret Life of the Love Song (1998.), hvaljenog scenarija za film
The Proposition (2005.), projekta
Grinderman (2008.), dugovječnih
Bad Seedsa ili najnovijeg filma
This Much I Know to be True (2021.) – sve su to razlozi zbog kojih su kustosi Sanjin Mihelić (Arheološki muzej u Zagrebu) i Leila Topić (Muzej suvremene umjetnosti) odlučili transformirati Galeriju AMZ u prostor dijeljenog iskustva intrigantnog Caveovog opusa.
Na izložbi izloženi su radovi Ambre Garlaschelli, Marka Meštrovića, Nikole Pjevačevića, Danijela Žeželaj i privatna video arhiva Caveovih nastupa Stražarnog lopova.
Cilj je izložbe i popratnog programa Cave's Cave, uz Zakladu SOLIDARNA prikupiti novac za Fond „Solidarno s Ukrajinom“, za pomoć ukrajinskim izbjeglicama i ruskim disidentima koji su sigurnost pronašli u Zagrebu. Usto, otvaramo prostore dijaloga za ljubitelje Caveovog stvaralaštva, naglašavajući ideju da su upravo muzeji mjesta stvaranja novih kolektiva i zajednica vođenih zajedničkim umjetničkim interesima. U slučaju Caveove „špilje“, stvaramo neformalne koalicije istomišljenika povezanih odanošću i razumijevanjem važnosti Caveovog opusa a povodom njegovog ponovnog dolaska u Zagreb.