Preskočite na glavni sadržaj

Dobitnici Nagrada Julija Benešića - Primorac, Meić i Špiranec

U Đakovu su počeli dvodnevni 28. Đakovački susreti hrvatskih književnih kritičara čiji su ovogodišnji dobitnici Nagrada Julija Benešića - Strahimir Primorac, Perina Meić i Kristina Špiranec.
vrijeme: 17.06.2025. -
mjesto: Đakovo
Primorcu je Nagrada Julija Benešića pripala za knjigu kritika 'Vjera u priču', dok su Meić i Špiranec dobitnice istoimenih povelja uspješnosti - Špiranec za zbirku poezije 'O nevažnosti poezije', a Meić za 'Knjigu od kritika'.
Središnja tema 28. Susreta je Književna kritika i umjetna inteligencija (UI), što je bila i tema okruglog stola čiji su sudionici promišljali o tome koliko je umjetna inteligencija prijetnja čovjeku i humanističkom djelovanju, koliko se i kako autor, književna kritika i čitatelj snalazi između čovjeka i stroja. Osječka autorica Paula Rem dala je inicijativu da Društvo hrvatskih književnika (DHK) zauzme oštar stav o uporabi UI, pa i da se sankcionira njezino korištenje kod studenata i sl.
Umjetna inteligencija izaziva osjećaj ugroženosti kod čovjeka jer poseže za nečim što smo smatrali ekskluzivno svojim, a to je da je čovjek umno biće - mislim, dakle, jesam, rekao je, uz ostalo,  na kraju rasprave Igor Gajin.
Susreti završavaju u utorak kada će biti predstavljen Zbornik 27. Đakovačkih susreta hrvatskih književnih kritičara.
Organizatori su DHK - Ogranak slavonsko-baranjsko-srijemski, Ogranak Matice hrvatske Đakovo, a Susreti se održavaju u Gradskoj knjižnici i čitaonici Đakovo.

Izvor: Hina