Preskočite na glavni sadržaj

Više od 300 mladih iz Istre i Kvarnera surađuje s renomiranim regionalnim umjetnicima

Usmjeren na razvijanje kreativnih i socijalnih vještina, poboljšanje mogućnosti na tržištu rada te poticanje društvene integracije, program za mlade 2. Bijenala industrijske umjetnosti Iznad zemlje povezuje neka od najvećih regionalnih imena iz svijeta suvremene umjetnosti s mladima iz Labina, Rijeke i Pule. Različite višednevne umjetničke radionice s ukupno više od 300 polaznika održavat će se sve do kraja listopada, a rezultati će biti predstavljeni tijekom 2. Bijenala.
vrijeme: 11.07.2018.
url: http://www.industrialartbiennale.eu

2. Bijenale industrijske umjetnosti održava se od 20. srpnja do 28. listopada
 
Pedesetak polaznika aktivno u programu sudjeluje od svibnja ove godine, kada je Labin Art Express u suradnji s kustoskim kolektivom WHW započeo s provedbom prvih radionica. WHW-ov Sat razredne umjetničke zajednice, interaktivna radionica animacije i videa pod vodstvom Marka Tadića te participativna radionica umjetničko-aktivističkog kolektiva ŠKART već su održane u Labinu i Puli, a u petak u riječkom Muzeju moderne i suvremene umjetnosti počinje trodnevna radionica umjetnice Selme Selman, posvećena pitanju identiteta i prezentacije manjina u javnom prostoru.
 
Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda, a čitav program Iznad zemlje prvenstveno je namijenjen pripadnicima ranjivih skupina od 15 do 25 godina – učenicima srednjih škola, nezaposlenima, osobama s invaliditetom i pripadnicima nacionalnih manjina. U procesu intenzivne suradnje s umjetnicima – voditeljima radionica polaznici ravnopravno sudjeluju, promišljaju različite društvene teme, te se zajedničkim djelovanjem putem umjetničkog rada bolje integriraju u društvo, dok im se sadržaji suvremene umjetnosti približavaju na neposredan način.
 
U petak u riječkom MMSU počinje radionica za mlade pod vodstvom umjetnice Selme Selman
 
Kolika je moć umjetnosti da utječe i mijenja svijest ljudi te ukaže na diskriminaciju i probleme u društvu, pripadnici nacionalnih manjina istraživat će tijekom vikenda na radionici u Rijeci. Voditeljica radionice, i sama romskog podrijetla, u svome umjetničkom radu propituje predrasude vezane za Rome, koristeći i transponirajući u umjetnost svoju osobnu biografiju. Vlastita iskustva s diskriminacijom, ali i ona  iz studentskog života na prestižnom Sveučilištu Syracuse u New Yorku, podijelit će s polaznicima kroz seriju dijaloga, nastojeći ih osnažiti u odnosu prema vlastitom podrijetlu i izgradnji karijere.
 
Do kraja listopada mladi će se moći uključiti u radionice različitih tematika, koje će voditi umjetnici poput Želimira Žilnika, Matije Ferlina, Božene Končić Badurine i drugih sudionika 2. Bijenala industrijske umjetnosti. Bijenale se ove godine od 20. srpnja održava u Labinu, Puli, Raši, Vodnjanu i Rijeci u sklopu projekta Rijeka 2020 – Europska prijestolnica kulture, a rezultati projekta Iznad zemlje svoje će posebno predstavljanje doživjeti na zatvaranju 2. Bijenala 28. listopada u Labinu. Polaznici radionica tako će se u programu ovog međunarodnog događanja naći uz bok svojim iskusnim mentorima, perspektivnim i nadaleko priznatim suvremenim umjetnicima.