Preskočite na glavni sadržaj

Retrospektivna izložba Vatroslava Kuliša u Dubrovniku

U utorak, 9. listopada u 19 sati, u Umjetničkoj galeriji Dubrovnik otvara se izložba Vatroslava Kuliša pod nazivom 'Predjeli Dioniza'. Izložbu otvara svjetski likovni autoritet, teoretičar, likovni kritičar i pjesnik Edward Lucie Smith iz Londona.
vrijeme: 09.10.2018.
mjesto: Dubrovnik, Umjetnička galerija Dubrovnik

Edward Lucie Smith u Galeriji će ujedno održati i predavanje o slikarstvu Vatroslava Kuliša u kontekstu suvremene likovne umjetnosti.

Retrospektivna izložba bit će u cijelom prostoru galerije, a izabrano je oko 65 radova iz 9 ciklusa u posljednjih 40 godina. 

Izložba ostaje otvorena do 4. studenoga 2018. godine.


„VATROSLAV KULIŠ – viđen britanskim očima

Na prvi pogled moglo bi se činiti čudnim da jedan britanski kritičar predstavlja rad hrvatskog umjetnika. Potječemo iz različitih okruženja – njegovo je mediteransko, a moje se općenito smatra sjevernjačkim – a govorimo i različitim jezicima.
Međutim, sve to postaje manje čudno ako pogledate stvaralaštvo Vatroslava Kuliša u cjelini.
Vrlo dominantan aspekt njegova stvaralaštva jest njegova opčinjenost morem i, u širem smislu, nemirnim kretanjem velikih vodenih prostranstava. Hrvatska je čvrsto povezana s morem, posebice kroz povijesnu luku Dubrovnik, gdje se ova izložba i održava. A Britanija je, znamo, u svojoj suštini pomorska nacija.
Stoga osjećam instinktivnu povezanost s različitim raspoloženjima Kuliševih slika koja se mijenjaju poput kretanja mora.
Postoji, međutim, još jedan razlog za taj osjećaj bliskosti. Najutjecajniji od svih britanskih umjetnika, koji se smatra i najtipičnijim Britancem, jest veliki romantičarski pejzažist J. M. W. Turner (1775. – 1851.). Turner se često smatra pravim primjerom slikara pejzaža jer su oni odraz stalnih promjena vremena. Smatrao se, osobito od sredine 20. stoljeća, proročkim pretečom određenih kasnijih faza modernističke apstrakcije, posebice djela američkog apstraktnog ekspresionizma, umjetničkog pokreta koji se pojavio gotovo cijelo stoljeće nakon njegove smrti.
Ono što Kuliševu umjetnost nesumnjivo i apologetski čini jest istraživanje individualnoga senzibiliteta – i to njegovog osobnog. To se neizbježno iščitava kao pobuna protiv ideje o strogom kolektivnom društvu, bilo da je to društvo nominalno marksističko s jedne strane ili vjersko s druge strane.
Modernizam u likovnoj umjetnosti uvijek je imao za cilj poremetiti i pobuniti se. Čini mi se da je to ono što se događa u Kuliševom radu, na pomalo tajnovit način. Nagon za remećenjem paradoksalno povezuje različite stvari koje on odlučuje raditi. Jedan od brojnih užitaka u promatranju njegovih djela jest u tome da vas gotovo tajnovito uvijek uspijeva iznenaditi. Taman kad pomislite da ste sve shvatili, odjednom se sve neprimjetno pomakne i pretvora u nešto drugo“.

— Iz predgovora, Edward Lucie- Smith


Na fotografiji: Edward Lucie Smith i Vatroslav Kuliš


*** iz životopisa ***

Vatroslav Kuliš  rođen je 1951. Školu primijenjene umjetnosti završio je 1971. i  diplomirao slikarstvo na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu 1976. godine. Jedno vrijeme radio je u Leksikografskom zavodu "Miroslav Krleža" kao likovni urednik Opće enciklopedije i Hrvatskoga biografskog leksikona. Nakon toga radi kao samostalni umjetnik. Bio je član glumačke družine "Histrion". Autor je nekoliko scenografskih i dizajnerskih rješenja u Hrvatskom narodnom kazalištu, kazalištu Komedija i Zagrebačkom kazalištu lutaka. Autor je nekoliko grafičkih mapa. Opremio je i ilustrirao brojne knjige. Značajan dio umjetničkog stvaralaštva obuhvaća i sakralni ciklus (mozaici, križni putevi, tematski radovi) u crkvama u Metkoviću, Klobuku, Čitluku, Širokom Brijegu i Melbournu. Boravio je na studijskim putovanjima u Parizu (Cité des Artes), Münchenu, New Yorku i  Melbourneu. Dobitnik je nekoliko nagrada i priznanja među kojima su odličje "Red Danice Hrvatske s likom Marka Marulića" 1997., državna nagrada "Vladimir Nazor" za 2000. godinu, godišnja nagrada Galerije "Forum" za 2003. godinu, Nagrada za životno djelo grada Metkovića 2015. godine i Nagrada Grada Zagreba 2018. godine. Izlagao je na više od 150 samostalnih i preko 130 grupnih izložbi u zemlji i inozemstvu. Radovi mu se nalaze u muzejima i galerijama u Hrvatskoj te u mnogim privatnim zbirkama u Hrvatskoj i svijetu.

Edward Lucie-Smith rođen je 27. veljače 1933. u Kingstonu (Jamajka). Britanski je književnik, pjesnik, likovni kritičar, kustos i autor brojnih kataloga i umjetničkih knjiga.  Objavio je sveukupno više od sto knjiga i povijesnih romana od čega je više od šezdeset iz područja likovne umjetnosti. Smatra se najplodnijim i najobjavljivanijim autorom iz područja likovne umjetnosti.  Brojne knjige među kojima su Kretanja u umjetnosti od 1945., Likovna umjetnost 20. stoljeća,  Riječnik umjetničkih pojmova i Umjetnost danas temeljna su umjetnička literatura u cijelom svijetu.