Preskočite na glavni sadržaj

Počinje četvrto izdanje 'Dvorišta'

Četvrtu godinu zaredom - ljetno izdanje omiljene zagrebačke manifestacije 'Dvorišta' ponovno je pred nama! 10 nezaboravnih dana očekuje nas od 14. do 23. srpnja na 7 biranih lokacija - svakoga dana od 18 do 24 sata. Ulaz u sva dvorišta tijekom trajanja manifestacije je slobodan!
vrijeme: 14.07.2017.
mjesto: Gornji grad, Zagreb
url: http://dvorista.in/

A zašto od ovog petka posjetiti Dvorišta?
 
Na prvome mjestu, dakako, zbog "zvijezda" naše manifestacije - prekrasnih gornjogradskih dvorišta, dobro znanih našim brojnim prijateljima i gostima: intimnog i ugodnog dvorišta obitelji Milovac u Opatičkoj 19, čarobnoga dvorišta Palače Erdödy-Drašković u Opatičkoj 29 ili nezaobilaznog, zabavnog dvorišta Palače Balbi u Demetrovoj 11!
 
Dakako i ove godine, i zbog dvorišta kultnoga filma Tko pjeva zlo ne misli začinjenog posebnim zagrebačkim štihom u Basaričekovoj 11!
 
Ali i zbog čak tri nove lokacije koje premijerno predstavljamo u ljetnome izdanje!
 
Po prvi puta spuštamo se izvan "strogoga" prstena Gornjega grada i otvaramo kuću u Radićevoj 54 u kojoj je živio otac Augusta Šenoe, kaptolski sladopek Vjekoslav Šenoa, ali i veliki hrvatski književnik i preporoditelj Dimitrija Demeter. Ovo ugodno dvorište pruža jedinstveni pogled na Kožarsku i Tkalčićevu pod sobom, kao i na zvonike Crkve sv. Franje Asiškog na Opatovini i Zagrebačke katedrale na Kaptolu. Stoga nema sumnje da će u njemu po prvi put uživati i brojni posjetitelji Dvorišta.
 
A po prvi puta penjemo se i na "vrh" Gornjega grada - u Visoku ulicu, i tamo na kućnome broju 8 otvaramo unikatnu palaču ugledne zagrebačke obitelji Gvozdanović, u čijim su se sobama i salonima početkom 20. stoljeća održavali raskošni domjenci, koncerti i zabave. Palača trenutačno čeka na rekonstrukciju, no ipak - ekskluzivno za Dvorišta, otvorit će vrata svojega ulaznog dvorišta, kako bismo u njemu prizvali "vedra druženja" što su se nekad redovito odvijala u njenim prostorima.
 
Naposljetku, po prvi puta u ljetnome izdanju otvaramo i atrij Muzeja grada Zagreba (Opatička 20), davno u prošlosti opatički samostan po kojemu je i cijela Opatička dobila svoje ime, reprezentativni prostor s prostranim atrijem i najstarijom sunčanom zidnom urom u Zagrebu. Pa iako ura i danas pokazuje točno vrijeme, vjerujemo da će u jedinstvenoj atmosferi ovog prostora vrijeme barem na trenutak stati za brojne posjetitelje Dvorišta.

Dvorišta - "najzabavnije događanje u gradu" (Jutarnji list), u vrućim ljetnim danima nudi puno dobrih razloga za posjet Gornjem gradu, a bogata ponuda hrane i pića dočekuje posjetitelje na svakome koraku. Svako dvorište ima vlastitu ponudu, a ove godine kultni zagrebački restoran RougeMarin svojom atraktivnom ponudom pridružuje se manifestaciji.
 
Svi prostori posebno su uređeni za zabavu i ugodno druženje, a sva dvorišta kroz opise na informativnim pločama, uređenje, ponudu, programe, cjelokupnu atmosferu, pričaju svoje priče u skladu sa sloganom manifestacije "Svako ima svoju priču...".
 
Dvorišta nisu glazbeni festival, ali tijekom 10 dana svim posjetiteljima - svake večeri na svim lokacijama - nude i niz posebnih glazbenih doživljaja među kojima ove godine izdvajamo:
 
Nastup naše sjajne glazbenice Jelene Radan koja svojim novim singlovima osvaja vrhove glazbenih ljestvica, kao i koncert izvanserijskog glazbenika i šansonijera Radovana Prstačića i njegova sastava La Boheme koji će atmosferu pariškog Montmartrea na trenutak preseliti na zagrebački Gornji grad.
 
Dvorišta ponovno ugošćuju vrhunskog pjevača i miljenika publike Matiju Cveka, kao i "zaštitni glas" Dvorišta od prve sezone - sjajnu Ivu Smojver.
 
Dvorišta ne prave razliku među generacijama, ni među posjetiteljima, kao ni među izvođačima, pa tako ove godine predstavljaju i "old school" jazzere koji još uvijek i žare i pale - Three colors of jazz.
 
U Dvorištima među ostalim nastupaju i prvorazredni glazbenici Money2, sjajne pjevačice Lu Jakelić i Antonela Đinđić, latino senzacija Caiman verde, te osebujna i jedinstvena pjevačica i gitaristica Gordana Marković.
 
Dvorišta ne bi mogla proći niti bez ekskluzivnoga banda dvorišta "Tko pjeva zlo ne misli" - Gornjogradskih fulira, a program manifestacije ove godine donosi i jednu "svjetsku" premijeru:
 
Po prvi puta nakon što su nastupili zajedno s Jacquesom Houdekom na ovogodišnjoj Euroviziji, tri sjajna mlada pjevača, Alen Đuras, Edgar Rupena (obojica finalisti TV-showa The Voice) te Matija Cvek, u društvu Antuna Stašića na violini i Emanuela Pavona na violončelu uz pratnju klavijatura, predstavljaju novi zajednički glazbeni projekt - Friends!
 
Izvode izuzetno raznoliki repertoar od klapskih kancona i najvećih hrvatskih pop hitova do recentnih svjetskih uspješnica, a u njihovim izvedbama zasigurno će uživati i svi posjetitelji Dvorišta.
 
Lokaliteti:

Palača Balbi, Demetrova 11
Staroslavenski institut, barokna palača i dvorište s jedinim sačuvanim bunarom na Gornjem gradu, među starim Zagrepčanima poznata i kao Balbičina palača nazvana po barunici Korneliji Balbi koja je bila njena zadnja privatna vlasnica, u kojoj je u brojnim trenutcima slobodnoga vremena vezla najljepše ukrašena veziva koja se i danas čuvaju u obližnjem Muzeju grada Zagreba.
 
Palača Erdödy-Drašković, Opatička 29
Državni arhiv u Zagrebu, čuva najstarije povelje iz povijesti grada Zagreba; u ovoj prekrasnoj palači svoje djetinjstvo provela je hrvatska operna primadona Sidonija Erdödy Drašković, a još sredinom 20. stoljeća u njemu se sušio veš, igrala djeca i trčale kokice.
 
Privatno dvorište obitelji Milovac, Opatička 19
Lokacija na kojoj je rođen skladatelj i violončelist Rudolf Matz, na kojoj je živjela velika ljubav slavnog hrvatskog skladatelja Vatroslava Lisinskog, Hedviga Ban te na kojoj je prema legendi nastala prva hrvatska opera Ljubav i zloba.
 
"Tko pjeva zlo ne misli", privatno dvorište, Basaričekova 11
Dvorište u kojemu je sniman "najzagrebačkiji" među svim filmovima - kultni film "Tko pjeva zlo ne misli" Kreše Golika s vječnim likovima Ane, Franje, Mine, gospodina Fulira i malog Perice.
 
Privatno dvorište, Radićeve 54
Kuća u čijem je prizemlju živio otac Augusta Šenoe, "kaptolski sladopek" Vjekoslav Šenoa, a potom i veliki hrvatski književnik, dramatičar i preporoditelj Dimitrija Demeter, a čije dvorište, na kojemu su se još do jučer nalazile drvene šupe i ostave te metalna greda za klofanje tepiha, pruža poseban doživljaj Kožarske i Tkalčićeve u podnožju, kao i prekrasni pogled na zvonike Crkve sv. Franje Asiškog na Opatovini i Zagrebačke katedrale na Kaptolu.
 
Palača Gvozdanović, Visoka 8
Skriveni gornjogradski biser, palača koja je nekad pripadala uglednoj zagrebačkoj obitelji Gvozdanović, a u čijemu je jedinstvenom ambijentu posljednja privatna vlasnica Anka Gvozdanović početkom 20. stoljeća priređivala raskošne domjenke, koncerte, plesove i vrtne zabave; jedno od tadašnjih središta društvenoga i kulturnog života u kojemu su se okupljali brojni ugledni Zagrepčani, danas pod upravom Muzeja za umjetnost i obrt.
 
Atrij Muzeja grada Zagreba, Opatička 20

Polovinom 17. stoljeća nastojanjima grofa Gašpara Draškovića sagrađen je na ovoj lokaciji opatički samostan reda Svete Klare, a u spomen na redovnice ulica je u 19. stoljeću dobila naziv – Opatička; od 1947. u zgradi s prostranim atrijem i najstarijom sunčanom zidnom urom u Zagrebu nalazi se Muzej grada Zagreba.