Preskočite na glavni sadržaj

Predstavljanje izbora iz poezije Zvonimira Mrkonjića 'Medij mlijeko'

U utorak, 22. ožujka 2016. u 12 sati u Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića bit će predstavljena knjiga 'Medij mijeko', izbor iz poezije Zvonimira Mrkonjića.
vrijeme: 22.03.2016. 12:00 sati
mjesto: Knjižnica i čitaonica Bogdana Ogrizovića, Preradovićeva 5, Zagreb
Pored autora, knjigu će predstaviti Sanjin Sorel, Tonko Maroević i Branko Čegec.
 
Iz pogovora Sanjina Sorela 'Konkretno i konceptualno u pjesništvu Zvonimira Mrkonjića':

"Da književni eksperimenti, ma koliko oni na prvi pogled bili radikalni, nužno ne isključuju iz obzora tradiciju, već je pokušavaju redefinirati svjedoče Mrkonjićeve strategije. Strategije dijaloga s njom su raznovrsne: intertekstualne, metatekstualne, intermedijalne. Autorova metatekstualna razina vrlo je slojevita. (...)

Mrkonjić je koristio različite tehnike kojima je realizirao različite “vrste” poezije, a time ujedno i tradicije. Od dadaističkoga iskustva preuzima kolažnu poeziju koja se temelji na izrezivanju novinskih članaka te kolažnom konstruiranju pjesme, odnosno zaum utemeljen na onomatopejama.  (...)

Mrkonjićevo vizualno pjesništvo baštini konstruktivizam koji, kao što se zna, karakterizira racionalistički pristup stvaranju, izvedbena ekonomičnost i stroga matematička struktura."

O autoru:

Zvonimir Mrkonjić rođen je 1938. u Splitu. U Splitu je završio klasičnu gimnaziju, u Zagrebu je diplomirao na Filozofskom fakultetu komparativnu književnost i francuski jezik a na zagrebačkoj akademiji za kazališnu umjetnost studirao je kazališnu režiju, kao jedan od posljednjih učenika Branka Gavelle. Bio je član uredništva novine Telegram i časopisa Prolog. Objavio je dvadesetak zbirki pjesama, više knjiga književnih, likovnih i kazališnih ogleda i nekoliko pjesničkih antologija. Uredio je više izbora iz poezije hrvatskih i stranih pjesnika i drugih prijevoda. Prevodio s francuskog, njemačkog, engleskog, talijanskog i okcitanskog jezika. Prevodio je djela R. Chara, H. Michauxa, A. Frénauda, L. Claudela, F. Pongea, F. Hölderlina, A. Camusa, Knjigu o Jobu i Izaiju u Bibliji, S. Mallarméa, R. Barthesa, A. Bretona, A. Gidea, R. M. Rilkea, M. Heideggera, djela provansalskih trubadura, Shakespeareove Sonete (skupa sa Željkom Čorak), sabrana djela A. Rimbauda i Lautréamonta, kazališne tekstove Marivauxa, H. Kleista, Nestroya, Ö. v. Horvátha, J. P. Sartrea, G. Büchnera, J. Geneta, F.Wedekinda, J. Nestroya.