Preskočite na glavni sadržaj

Popratni program DHF-a: od erotike do bunkeriranih filmova

Uz bogati natjecateljski program, ovogodišnji Dani hrvatskog filma, koji će se održati od 23. do 26. travnja u Zagrebu, prikazat će dosad najopsežniji popratni program s jedanaest tematskih dionica, od filmova koji istražuju seksualnost do bunkeriranih.
vrijeme: 23.04.2015.
mjesto: Zagreb
url: http://danihrvatskogfilma.net/

Iako postoji mišljenje da je hrvatski film tradicionalno čedan u odnosu na međunarodne, što možda i vrijedi za dugometražne filmove, kratkometražni će pokazati da to nije tako, jer je riječ o underground i eksperimentalnim uratcima, nastalima nerijetko u kino klubovima, rekao je Željko Luketić, umjetnički direktor Dana na konferenciji za novinare.

U programu "Dužina nije važna: Seks i erotika u kratkom metru" prikazat će se filmovi Tomislava Gotovca, njegovi gotovo pornografski kućni uratci, prvi queer filmovi Dasena Štambuka s kraja osamdesetih, te radovi Miroslava Mikuljana i Ante Babaje.

Filmovi takve tematike u nekadašnjoj Jugoslaviji nisu bili upitni za prikazivanje, za razliku od onih koji su se doticali politike. Izbor filmova koji se zbog raznih zabrana ili nepoćudnosti nisu mogli vidjeti prikazat će se u programu "Ideološki bunker". Među ostalim, to je "Devalvacija jednog osmijeha" Vojdraga Berčića o romskom radniku koji je bio na nekadašnjoj 'hiljadarki', što nikada nije naplatio i umro u siromaštvu.

Bit će tu i jedna arhivska 'poslastica', film "Zagreb 8. maja 1945." Šime Šimatovića, nastalom u produkciji Zagreb filma, u kojem je zabilježen ulazak partizana u Zagreb.

Dani će odati počast i kultnoj filmskoj manifestaciji Genre Film Festivalu GEFF, iz šezdesetih, s filmovima "zaboravljenih istraživača modernizma" Vlade Kristla, Mihovila Pansinija Lordana Zafranovića, Vladimira Peteka, Kreše Golika i drugih.

Danas afirmirani hrvatski redatelji predstavit će se svojim studentskim radovima u programu "Rani radovi s Akademije dramskih umjetnosti", među ostalima, Vinko Grubišić, Kristijan Milić, Vlatka Vorkapić, dok program "Kad glumci režiraju" donosi uratke Nine Violić, Filipa Šovagovića, Jagode Kaloper i Jakše Borića.

Osim tih programa namijenjenih ponajviše istinskim filmofilima Dani će prikazati i programe "koje pune dvorane". Program "Kratke lopte" obuhvaća filmove istaknutih svjetskih redatelja koji su uoči prošlogodišnjeg Svjetskog nogometnog prvenstva snimili kratke filmove o nogometu, a Hrvatsku će predstavljati Bobo Jelčić, dok će se u programu "Festival Express" prikazati uspješni kratkometražni filmovi iz regije koji su obišli svjetske festivale, od Cannesa i Berlina do Annecyja.

Predstavit će se i Beogradski festival dokumentarnog i kratkometražnog filma te ostvarenje s talijanskog fakulteta za filmsko istraživanje i eksperimentiranje.

Organizatori su objavili i da je ovogodišnji dobitnik Zlatnog Oktavijana za životno djelo slikar, pisac, scenarist i redatelj Željko Senečić koji je radio na više od stotinu filmskih i televizijskih produkcija, ali i da je festival od Grada Zagreba dobio 20 posto manje sredstava nego prošle godine.

Ove godine glazbeni spotovi prikazivat će se umjesto u kinu u prikladnijem klupskom okruženju, a novost je i Nagrada Vijeća za etiku i ljudska prava, u čijem će žiriju biti voditeljica Centra Documenta Vesna Teršelič, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić i savjetnik Mreže fondacija Otvoreno društvo Tin Gazivoda.

Filmove iz natjecateljskog programa, koji ove godine neće biti grupirani po žanrovima već po temama, ocjenjivat će žiri u kojemu su producentica Vanja Jambrović, filmski kritičar Dragan Jurak i Mladen Đorđević, selektor beogradskog FEST-a i redatelj filma "Život i smrt porno bande". (Hina)